Ühekordsete plastpudelite mõju tervisele ja keskkonnale

Räägime ka mikro- ja nanoplastist.

Mirtel Hinno

12/23/20241 min read

Teatavasti on ühekordsetest plastpudelitest joomine vägagi tavaline ja igapäevane. Kuid miks räägitakse pidevalt, et see on halb nii tervisele kui ka loodusele?

Loodusega seosnev probleem on üsnagi aimatav. Plastpudeleid kasutatakse vaid üks kord ning seejärel visatakse minema. Plast aga looduses ei lagune, mistõttu seda aina koguneb. Probleem ei oleks isegi nii suur kui kõik inimesed prügi sorteeriks ja prügikasti viskaks (siis saaks plastikut taaskasutada), kuid seda kahjuks ei toimu. Niimoodi leidubki plastikut looduses- nii meres, metsas kui ka mullas. Seal hakkab pihta plastiku pikk ja aeglane lagunemine mikroplastikuks. Eriti suurt ohtu kujutab see just veeelustikule, kus on kordades suurem risk osakesi alla neelata.

Kuidagi peab plastik ka valmima. Kogu tootmisprotsess eritab suures koguses heitgaase, samuti ka pudelite transport. Muideks oli 2019 aastal maailmas toodetud kogu heitgaaside hulgast 3,4% just plasti tootmisest. Pudelite valmistamiseks on vaja suures koguses fossiilkütuseid ja vett. Ühe pudeli tootmiseks läheb umbes kolm korda rohkem vett kui see ise lõpuks poeletil mahutab.

Räägime nüüd plastpudelite mõjust tervisele. Teatavasti eraldub plastpudelitest mikroplastikut, mis sisaldab erinevaid kemikaale. Neil kemikaalidel on inimese kehale väga tõsised mõjud. Näiteks võivad tekkida endokriinsüsteemi häired (endokriinsüsteemiks nimetatkse kõiki sisenõrenäärmeid ja nende toimimist ning hormoonide tootmist), kehakaalu tõus, insuliiniresistentsus, reproduktiivtervise halvenemine ning isegi vähk. Mikroplastide täpsemat mõju veel uuritakse ning see on inimkonnale niiöelda “hall ala”.

Kui plastikpudel on lagunenud mikroplastikuks, siis rändavad need osakesed näiteks meie joogivette. Mikroplast omakorda laguneb veel väiksemateks osadeks, mida nimetatakse nanoplastikuks. Need on tervisele veelgi ohtlikumad. Osakesed on niivõrd pisikesed, et need võivad liikuda läbi seedetrakti kudede või kopsude vereringesse levitades kahjulikke sünteetilisi kemikaale. Selliseid nano osakesi leidub ka ühekordses plastikpudelis olevas vees.

Seega korduvkasutavate pudelite kasutamine ei ole ohutum mitte ainult Sulle endale aga ka loodusele ja loomadele meie ümber.

assorted plastic bottles scattered on ground
assorted plastic bottles scattered on ground
plastic takes 500 years to decompose poster on black surface
plastic takes 500 years to decompose poster on black surface
bottle on seashore
bottle on seashore